Jdi na obsah Jdi na menu

Čierny večer českých klubov

22. 11. 2006
Štvrtok, 2.11.2006
Vo štvrtkových zápasoch 2. kola skupinovej fázy Pohára UEFA prehrala Sparta na ihrisku Zulte-Waregem 1:3, Mladá Boleslav doma s Panathinaikosom 0:1 a Liberec v Brage dokonca 0:4. Naopak darilo sa zástupcom britského futbalu, všetci štyria vyhrali.
Stredopoliar Liberca Ivan Hodúr (v žltom) sa snaží zastaviť hráča Bragy Vandinha.

Ostrovné mužstvá 2. novembra ani raz nezaváhali, zatiaľ čo čierny večer zažili tri české tímy, ktoré priebežne figurujú na medailových postoch v najvyššej domácej súťaži. Mladá Boleslav na vlastnom trávniku v mraze podľahla spomenutému gréckemu Panathinaikosu 0:1. Miloš Brezinský hral 75 minút a dostal žltú kartu za faul na Salpigidisa, ktorý sa 10 minút po tomto zákroku pomstil presným zásahom. Sparta prehrala v Gente s belgickým SV Zulte-Waregem zloženým aj z amatérov 1:3. Radoslav Zabavník absolvoval celý duel. Liberec utŕžil v portugalskej Brage debakel 0:4 od tamojšieho Sportingu. Peter Šinglár strávil na ihrisku 90 minút, Ivana Hodúra striedal v 62. min Juraj Ančic. Úradujúci český majster má na konte 1 bod z dvoch vystúpení a za 180 minút neskóroval. Pražania síce už gól dali, ale sú bez bodu. Mladá Boleslav takisto pokračuje od nuly, zostávajú jej však ešte 4 možnosti.
Boleslavskí prvýkrát nestrelili v pohároch pred vlastným publikom gól (Marek Kulič v 90. min opečiatkoval žrď) a aténsky strašiak pretrváva: v ostatných rokoch si s ním neporadili Sparta, Slavia ani Liberec. Prestávka sa nečakane natiahla pre výpadok elektrickej energie. Referovanie o prehre mužstva z Letnej otvoril portál idnes.cz slovami "totálna hanba". Kouč Michal Bílek skonštatoval, že väčšie sklamanie v Sparte ešte nezažil. Tomáš Grigar, náhradník za zraneného brankára Jaromíra Blažeka, mal prvé dva kontakty s loptou pri jej lovení zo siete. Druhú pohromu zobral na seba a za 17 minút bolo prakticky hotovo. Liberec, ktorý vstúpil do skupinovej fázy sľubnou remízou s obhajcom trofeje FC Sevilla (Španieli teraz mali voľno), načali dva "zlepené" údery za 200 sekúnd po individuálnych chybách a dorazil ho pokutový kop, ktorý vyrobil smoliar duelu Zápotočný. "Vyhoreli sme. Jediným pozitívom je asi to, že sme dostali lekciu o európskom futbale," hlesol tréner Vítězslav Lavička. Liberec a Sparta sa v pondelok 6. novembra o 17.15 h stretnú v šlágri 13. kola Gambrinus ligy v boji o priebežnú prvú priečku avizovane aj pred novým kormidelníkom slovenskej reprezentácie Jánom Kocianom.
Glasgowskí "jazdci", za ktorých v 66. min nastúpil Filip Šebo, bez stále zraneného Libora Sionka vyhrali v Ibrox Parku nad Maccabi Haifa 2:0, a to ešte Kris Boyd zahodil prvú z dvoch jedenástok protestantov v druhom polčase. O prerušenie na niekoľko minút sa postaral aktivista, ktorý - zavinutý do palestínskej vlajky - vbehol na ihrisko a pripútal sa želiezkami k žrdi jednej z bránok. Kuriozita iného typu sa udiala v ďalšom stretnutí A-skupiny: za Livorno v 88. min v Belehrade proti Partizanu hlavičkou vyrovnal brankár Marco Amelia.
V B-skupine belgický premožiteľ Ružomberka FC Bruggy viedol v Londýne nad Tottenhamom, ale napokon prehral 1:3. Dva góly tímu z White Hart Lane dal Bulhar Dimitar Berbatov, na ktorého sa 15. novembra môžu tešiť v Žiline. Mimochodom, "Spurs" sa 23. novembra predvedú v Leverkusene a práve z Bayeru balkánsky útočník pred touto sezónou prišiel za 16 miliónov eur. V nervóznom súboji Dinama Bukurešť s Besiktasom Istanbul padli tri góly i tri červené karty a Rumuni v oboch bilanciách vyhrali 2:1. Rozhodujúci presný zásah zaznamenal Claudiu Niculescu v 87. minúte z pokutového kopu a až potom Silviu Andrei Margaritescu zredukoval počet domácich futbalistov na deväť, čo už turecký tím nestihol využiť.
C-skupina priniesla okrem Liberca nádielku aj pre Grasshoppers Zürich. "Kobylky" síce viedli po prvom dejstve 1:0, ale napokon prehrali s holandským Alkmaarom 2:5, keď trikrát inkasovali od 78. minúty.
Dánsky klubový futbal vyprodukoval ďalšiu senzáciu. Po stredajšom triumfe FC Kodaň nad Manchestrom United v Lige majstrov vyťažil Odense BK na pôde Heerenveenu z minima maximum a vyhral 2:0 gólmi osamotene na hrote operujúceho naturalizovaného Škandinávca Rajka Lekica, letnej posily z Xerezu. Racing Lens otvoril svoj účet v predmetnej D-skupine triumfom nad Osasunou Pamplona 3:1, keď osobnosťou zápasu bol domáci Aruna Dindane z Pobrežia Slonoviny.
"Éčko" rovnako ako Alkmaar v Zürichu nachytalo švajčiarsky tím v záverečnej štvrťhodine. FC Bazilej počas nej dostal tri góly od domáceho Blackburnu, v Premier League až jedenásteho. Brad Friedel chytal za Angličanov 100. zápas bez absencie. Marek Penksa na lavičke Wisly Krakov sledoval, ako sa jeho spoluhráči oslabení od 68. minúty o Rumuna Norberta Vargu márne snažia vyrovnať v Nancy (1:2), ktoré sa spoľahlo na Pascala Berenguera.
Fackovacím panákom v F-skupine sa popri Sparte stáva Austria Viedeň, na ktorej sa bez problémov (3:0) rozcvičil Ajax Amsterdam. Nielen presnými zásahmi zažiaril Klaas-Jan Huntelaar. Rakúšania znova prehrali o tri góly s klubom z Beneluxu.
Slovenskí rozhodcovia Vladimír Hriňák, Vladimír Medveď, Rastislav Kubica a Jozef Pavlík viedli v boleslavskom
"géčku" zápas Hapoelu Tel Aviv s Rapidom Bukurešť (2:2) a podľa raportov bola deľba bodov zaslúžená.
V H-skupine Eintracht Frankfurt už v 17. min vyrovnával na konečných 1:1 a poslednú polhodinu zvládol bez Alexandra Meiera i pohromy. Newcastle predviedol presvedčivý úvod v Palerme a korunoval ho gólom Španiela Alberta Luqueho (hlavička v zovretí dvoma obrancami). Osemnásťročný na takomto fóre debutujúci holandský mladíček medzi žrďami Tim Krul si ako riešenie pri absencii Shaya Givena a Steva Harpera (zranenia) udržal čisté konto. Naopak, Sicílčania dostali len druhý gól na štadióne Renza Barberu v siedmom európskom zápase, prvý od 9. septembra 2005.

Súhrn výsledkov:

A-skupina:

Partizan Belehrad - Livorno Calcio 1:1 (0:0)
Góly: 70. Mirosavljevič - 88. Amelia, rozhodoval: Sippel (Nem.)

Glasgow Rangers - Maccabi Haifa 2:0 (1:0)
Góly: 5. Novo, 89. Adam (z pok. kopu), rozhodoval: Kapitanis (Cyp.)

B-skupina:

Dinamo Bukurešť - Besiktas Istanbul 2:1 (1:0)
Góly: 21. Cristea, 87. Nicolescu (z pok. kopu) - 58. Deivson, ČK: 90.+ Margaritescu - 86. Zan, rozhodoval: Ceferin (Slovin.)

Tottenham Hotspur - FC Bruggy 3:1 (1:1)
Góly: 17. a 73. Berbatov, 63. Robbie Keane - 14. Ibrahim, rozhodoval: Undiano (Šp.)

C-skupina:

Grasshoppers Zürich - AZ Alkmaar 2:5 (1:0)
Góly: 29. Mbala Muta, 62. Eduardo - 78. a 90.+ Dembélé, 48. Arveladze, 56. De Zeeuw, 90.+ Martens, rozhodoval: Briakos (Gréc.)

Sporting Braga - Slovan Liberec 4:0 (2:0)
Góly: 30. Ricardo Chaves, 33. Marcel, 54. Césinha (z pok. kopu), 90.+ Gama, rozhodoval: Styles (Angl.)

Peter Šinglár odohral celý zápas, Ivan Hodúr hral do 62. min, keď ho vystriedal Juraj Ančic, Daniel Rehák (všetci Liberec) sa do zápasovej zostavy nedostal

SC Heerenveen - Odense BK 0:2 (0:1)
Góly: 45. a 60. Lekič, rozhodoval: Asumää (Fín.)

Racing Lens - Osasuna Pamplona 3:1 (1:0)
Góly: 15. Dindane, 69. Cousin (z pok. kopu), 82. Boukari - 46. Valdo, rozhodoval: Lehner (Rak.)

AS Nancy - Wisla Krakov 2:1 (1:1)
Góly: 11. a 58. Berenguer - 32. Brožek, rozhodoval: Královec (ČR)

Marek Penksa (Wisla) sedel iba na lavičke náhradníkov

Blackburn Rovers - FC Bazilej 3:0 (0:0)
Góly: 75. Tugay Kerimoglu, 89. Jeffers (z pok. kopu), 90.+ McCarthy, rozhodoval: Orechov (Ukr.)

F-skupina:

SV Zulte-Waregem - Sparta Praha 3:1 (2:0)
Góly: 4. Roussel, 17. Meert, 63. Sergeant - 85. Lustrinelli, rozhodoval: Szabó (Maď.)

Radoslav Zabavník hral celý zápas, Karol Kisel a Tomáš Kóňa (všetci Sparta) sedeli len na lavičke náhradníkov

Ajax Amsterdam - Austria Viedeň 3:0 (1:0)
Góly: 35. a 68. Huntelaar, 65. Manucharayan, rozhodoval: Corpodean (Rum.)

G-skupina:

Hapoel Tel Aviv - Rapid Bukurešť 2:2 (2:1)
Góly: 10. Barda, 33. Badir - 14. Zicu, 53. Buga, rozhodovali: Vladimír Hriňák - Vladimír Medveď, Rastislav Kubica - Jozef Pavlík /všetci SR/)

FK Mladá Boleslav - Panathinaikos Atény 0:1 (0:0)
Gól: 64. Salpingidis, rozhodoval: Kelly (Ír.), 4280 divákov